Az OKJ-s fazekasvizsga követelményei röviden összegezve
Az OKJ-s fazekasvizsga két modulból áll, ezek a modulok külön-külön kerülnek értékelésre.
Egy-egy modul összesített eredményének kell elérnie az elégséges osztályzatot ahhoz, hogy a vizsga sikeres legyen.
Fazekas modul:
Vizsgát megelőzően kell elkészíteni:
Vizsgadolgozat elkészítése, melyet el kell küldeni a vizsgaközpontba a vizsgát megelőző hónap 5.-éig. A vizsgadolgozatnak minimum 30.000 karaktert kell tartalmaznia, szabályos irodalomjegyzéket, lábjegyzetelést, tartalomjegyzéket, bevezetést, tárgyalást, összegzést. A vizsgadolgozat témáját a hallgató választja ki, a dolgozat témája a következő csoportokba kell, hogy besorolható legyen: 1. egy ma élő, vagy nem régen élt fazekas életútjának, munkásságának bemutatása, 2. egy fazekasközpont, vagy tájegység fazekasságának bemutatása, 3. egy edénycsoport bemutatása (pl. butellák…) Segítségedre lehetnek a blogon a minta vizsgadolgozatok menüpont alatt található dolgozatok.
Műhelyrajzok, műszaki rajzok elkészítése, a szakmai tételsor 8 tételhez kér műhelyrajzot, ezeket, valamint a saját vizsgakészlethez és vizsgaremekhez is készíteni kell műhelyrajzot.
A vizsgán a rajzokat szóban kell bemutatni. Az órákon is készítünk műhelyrajzokat de a fazekasblogon feltöltve is van sok, továbbá a műhelyrajz-készítés szabályai is megtalálhatóak a blogon
Vizsgakészlet, vizsgaremek készítése. A vizsgakészlet lehet bármilyen használati edénycsoport, egy nagy edény és a hozzátartozó négy egyforma kisebb, pl.: boroskancsó négy egyforma borospohárral, teáskancsó teáscsészékkel, stb. retusálva, égetve, mázazva.
A vizsgaremek egy darab gazdagon díszített, nagyobb kézügyességet igénylő tárgy, retusálva, égetve, mázazva, pl.: miskakancsó, butella, tintatartó, gyertyamártó, céhkancsó, stb…
Mintagyűjtemény készítése Magyar népi fazekasságban használt motívumok saját felhasználásra szánt gyűjtése, fele-fele arányban tartalmazhat szabad kézi, színes rajzokat, formákat valamint könyvből, internetről származó nyomtatott fénymásolt gyűjtést. Lefűzve szép formátumban szóbeli bemutatással kérik a vizsgán. Szintén a fazekasblog galériájában találhatsz ötletadókat hozzá.
Vizsga részei:
Központi írásbeli vizsga: tesztszerű vizsgafeladat, önálló munka 2 óra áll rendelkezésre, komplex tudást méri, órán csinálunk mintatesztet.
Gyakorlati Vizsga: 3 db egyforma 20 cm magasságú álló edény (pl. tejesköcsög) korongolása, 1 db tál korongolása, rendelkezésre álló idő 4 óra
Szóbeli védés.A vizsgadolgozat beadása után értékelésre kerül, majd a vizsgán a szóbeli védésre, melyre külön értékelést kapsz.
Szóbeli vizsgák. Vizsgakészlet és vizsgaremek bemutatása. Műhelyrajzok bemutatása. Mintagyűjtemény bemutatása
Szóbeli vizsga a szakmai tételsorból. A szakmai tételsor összegző jellegű, tartalmazza a régebben külön tételsorokként kezelt anyagismeretet, szakismeretet, szaktörténetet, és rajzi ismereteket. Szóbeli vizsga. A tételsort és kidolgozott tételeket is találsz a fazekasblogon.
Népi Kézműves Vállalkozás Működtetése modul:
Tételsor alapján szóbeli vizsga, arra kell csak vigyázni, hogy biztos sikerüljön, hiszen az egész modult egy felelet alapján kell értékelni.